22 kwietnia 2024

ArtaTTak

Blog Lifestyle

Logistyka a spedycja – różnice i podobieństwa

Źrodło: pixabay.com/GREGOR

Spis treści

Logistyka i spedycja to dwa różne, ale ściśle powiązane rodzaje działalności gospodarczej. W rzeczywistości często są one ze sobą mylone. Obie zajmują się przemieszczaniem towarów z miejsca na miejsce, ale jest między nimi kilka istotnych różnic. Zapraszamy na stronę trans-moto.pl, na której znajdziesz więcej interesujących treści! 

Logistyka

Główna różnica między logistyką a spedycją polega na tym, że logistyka koncentruje się na zarządzaniu przepływem towarów w ramach własnego łańcucha dostaw, natomiast spedycja zajmuje się przemieszczaniem produktów z jednej firmy do drugiej. Na przykład logistyka może zajmować się dostarczaniem materiałów od producenta do magazynu lub centrum dystrybucyjnego albo z jednego magazynu do drugiego. Może również obejmować organizowanie dostaw towarów do klientów ciężarówkami lub samolotami. Logistyka zajmuje się głównie kontrolą zapasów i zarządzaniem łańcuchem dostaw; nie obejmuje ona faktycznego transportu produktów z jednego miejsca do drugiego. 

Spedycja

Z kolei spedycja zajmuje się organizacją transportu – organizacją odbioru w punkcie A i dostawy w punkcie B – pozostawiając kwestie zapasów w rękach klienta. Firmy spedycyjne mogą obsługiwać przesyłki międzynarodowe tak samo łatwo, jak krajowe; potrzebują jedynie informacji o tym, gdzie produkt ma zostać dostarczony i jak szybko ma się tam znaleźć (tzw. termin). 

Spedycja to szczególny rodzaj usługi logistycznej, która pomaga załadowcom w znalezieniu odpowiedniego przewoźnika dla ich towarów. Spedytorzy nie zajmują się towarami, ale są odpowiedzialni za organizowanie usług transportowych, takich jak fracht morski, lotniczy czy ciężarowy, w imieniu klientów, którzy chcą przewieźć swoje towary z jednego miejsca do drugiego.