22 lipca 2024

ArtaTTak

Blog Lifestyle

Ile samochodów było w Polsce w 1939 roku?

Ile samochodów było w Polsce w 1939 roku?

W 1938 roku w całej Polsce po drogach jeździło 1,5 mln samochodów. Jeśli myślisz, że ta liczba wzrosłaby do 1939 roku, to masz rację! Oprócz około 1,5 miliona samochodów, które pojawiły się na drogach przed inwazją niemiecką, było również około 300 000 samochodów osobowych, które zostały wysłane za granicę w celu zapewnienia bezpieczeństwa podczas wojny.

Wiele z tych samochodów nie miało zamiaru wracać. Podczas inwazji około 3,500 z nich zostało skonfiskowanych przez niemieckie siły i wsadzonych do pociągów jadących na wschód.

Była to część większego wysiłku Niemiec, by wykorzystać transport jako formę zniszczenia – gdy przejmowały kolejne regiony między wrześniem 1939 a czerwcem 1941 roku, przejmowały autobusy i trolejbusy i wykorzystywały je do zakładania mobilnych warsztatów i fabryk w innych krajach, niszcząc przy tym lokalne środki transportu. Wiele z tych pojazdów zostało później zniszczonych z powodu konieczności wojskowej lub dlatego, że nie były już potrzebne.

Nie wiemy dokładnie, ile pojazdów zostało zniszczonych tą metodą, ale prawdopodobnie tysiące z nich trafiło na złomowiska w całej Europie, gdy ludzie zdali sobie sprawę, że prowadzenie biznesu motoryzacyjnego lub autobusowego pod niemieckimi rządami nie jest możliwe. Więcej na: beautyride.pl