22 kwietnia 2024

ArtaTTak

Blog Lifestyle

Offroad – na czym polega?

Offroad to termin stosowany w sportach motorowych, odnoszący się do wyścigów na torach nieutwardzonych. Termin ten może być także używany w odniesieniu do ciężarówek, motocykli i innych pojazdów używanych w tego typu wyścigach. Interesujące? W takim razie wejdź na mototeams.pl i dowiedz się więcej. 

Wyścigi offroadowe są popularne w wielu krajach na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii i RPA. Wyścigi terenowe są często rozgrywane w ramach imprezy znanej jako rallycross lub pre-rally. Zawody te odbywają się na drogach publicznych i są otwarte dla wszystkich typów pojazdów terenowych. Pojazdy mogą być modyfikowane na potrzeby zawodów lub mogą to być pojazdy fabryczne, które zostały zmodyfikowane przez właścicieli przed przystąpieniem do wyścigu.

Offroad – definicja

Wyścigi offroadowe mogą odbywać się na dowolnym terenie, od utwardzonych dróg po wydmy, a nawet ośnieżone trasy o różnym stopniu trudności, zależnym od rodzaju nawierzchni, na której odbywa się wyścig w danym momencie.

Offroad to termin odnoszący się do jazdy po nieutwardzonych nawierzchniach. Słowo to wywodzi się z początków motoryzacji, kiedy to pojazdy były zazwyczaj projektowane z myślą o jeździe terenowej i nazywano je samochodami terenowymi. W niektórych krajach nadal używa się tego określenia, np. w Stanach Zjednoczonych „Jeep”.

Offroading to zajęcie rekreacyjne, które może być także traktowane jako sport lub hobby. Polega na przemieszczaniu się po nierównym terenie samochodami terenowymi, w tym lekkimi ciężarówkami, takimi jak Jeep Wrangler lub Toyota Tacoma, samochodami typu SUV, samochodami ciężarowymi z napędem na cztery koła, samochodami typu sandrails, a nawet zmodyfikowanymi samochodami typu sedan (np. Suzuki Samurai).