25 lutego 2024

ArtaTTak

Blog Lifestyle

Krótka historia kapeluszy

Kapelusze są jednym z najbardziej ikonicznych zszywek modowych. Można je znaleźć w niemal każdej kulturze i w każdym wieku, od starożytnego Egiptu po czasy współczesne. Istnieje kilka różnych historii na temat tego, skąd wzięły się kapelusze, ale zaczniemy od najbardziej popularnego wyjaśnienia.

 

Często mówi się, że kapelusze były najpierw używane do ochrony ludzi przed słońcem i innymi elementami. Nawet dziś jest to praktyczne zastosowanie kapeluszy i ważny aspekt projektowania. Kapelusze były używane w tym celu od czasów starożytnych, ale dopiero po odkryciu naturalnych barwników zaczęły przybierać swoje liczne kolory i kształty.

 

W starożytnej Grecji noszono ochronne nakrycia głowy wykonane ze słomy lub skóry. Już 50 000 lat temu kapelusze były wykonywane ze skór zwierzęcych, aby chronić nas przed zimnem w miesiącach zimowych. W chłodniejszym klimacie ludzie musieli zakrywać głowy, by się ogrzać; w cieplejszym robili to tylko po to, by się ochłodzić. Najwcześniejsze znane kapelusze były wykonane ze słomy i noszone przez Sumerów z Mezopotamii w 4000 r. p.n.e.; kapelusze te miały kształt stożka i czasami były ozdobione złotymi lub srebrnymi nićmi. Kapelusz chińskiego cesarza był wykonany z jedwabnych brzegów i czarno-białego pióra.