1 maja 2024

ArtaTTak

Blog Lifestyle

Włoska kawa

Cechy charakterystyczne włoskiej kawy

Włoska kawa jest znana na całym świecie za swoje wyjątkowe cechy. To nie tylko intensywny smak i aromat, ale także unikalna kultura picia. Ta kraina słynie z takich rodzajów kawy jak espresso, cappuccino czy café latte, które są nieodłącznym elementem włoskiego stylu życia. Są one serwowane zazwyczaj w małych filiżankach, z kremową pianką na górze i mocnym aromatem, który jest niezapomnianym doświadczeniem dla każdego smakosza.

Podstawą włoskiej kawy jest doskonale palona i mielona ziarna Arabiki i Robusty. Włosi zwracają ogromną uwagę na proces palenia, które odbywa się powoli i z dbałością o każdy szczegół. Dzięki temu ziarna mają idealnie czarny kolor i intensywny smak. Każda filiżanka jest dla Włochów nie tylko sposobem na pobudzającą dawkę kofeiny, ale też okazją do celebrowania chwili.

Najpopularniejsze rodzaje włoskiej kawy

Do najpopularniejszych włoskich kaw zalicza się espresso, cappuccino, macchiato i ristretto. Espresso to najbardziej znana na świecie włoska kawa, charakteryzująca się intensywnym smakiem i aromatem. Przyrządzana jest przez zaparzenie 30 ml wody z około 7 gramami świeżo mielonej kawy. Cappuccino, to kolejny kultowy napój z Włoch. Składa się z jednej części espresso, jednej części mleka i jednej części pianki z mleka. Z kolei macchiato, to espresso z odrobiną spienionego mleka na wierzchu.

Ristretto z kolei, to mocniejsza wersja espresso, przyrządzana z mniejszej ilości wody. Dla wielu smakoszy jest to esencja włoskiego smaku i stylu. Sam wybór rodzaju kawy może być dla Włochów ważny, bowiem każdy rodzaj ma swój specyficzny charakter i w zależności od pory dnia, nastroju czy okazji, Włosi wybierają odpowiedni dla siebie napój. Zrozumienie ich kawy to jak zrozumienie ich kultury – pełnej pasji, ekspresji i intensywności.

Włoska kawa w domu – jak zaparzyć idealne espresso?

Zaparzenie włoskiego espresso w domu nie jest trudne, ale wymaga kilku konkretnych kroków. Przede wszystkim należy zainwestować w dobrej jakości ziarna kawy, najlepiej świeżo palone. Kawa powinna być mielona tuż przed zaparzeniem, aby zachować jej pełny smak i aromat. Do przygotowania espresso najlepiej sprawdzi się ekspres ciśnieniowy, ale dobrym efektem cieszyć się można również za pomocą ekspresu przelewowego czy kawiarki.

Do zaparzenia jednej porcji espresso potrzebujesz około 7 gramów kawy. Wodę należy podgrzać do temperatury około 90-95 stopni Celsjusza, a cały proces parzenia powinien zająć od 20 do 30 sekund. Prawidłowo zaparzone espresso charakteryzuje się złotą pianką na powierzchni, zwaną cremą. Na końcu warto pamiętać o jednym – prawdziwe włoskie espresso pije się bez pośpiechu, z pełnym zaangażowaniem zmysłów. https://sklep.doncaruso.com/