13 czerwca 2024

ArtaTTak

Blog Lifestyle

Trzy oblicza Łodzi — co oferuje trzecie największe miasto w Polsce?

Łódź jest nadal dość niedocenianym miejscem na turystycznej mapie Polski. To sporych rozmiarów miasto jest jednak idealnym miejscem na weekendowy wypad, podczas którego każdy uczestnik wycieczki może znaleźć coś dla siebie. Zanim zaplanujesz program zwiedzania, poznaj trzy zupełnie różne oblicza Łodzi.

 

Łódź przemysłowa

Przemysł odegrał bardzo ważną rolę w historii Łodzi, co widać w jej zabudowie i atrakcjach turystycznych. To właśnie dzięki włókiennictwu niewielka osada szybko stała się prężnym ośrodkiem miejskim. Na stronie https://lodz.travel/ można znaleźć wszystkie ważne miejsca związane z przemysłową historią miasta. Do planu zwiedzania z pewnością warto wpisać Manufakturę, która jest dawną fabryką włókienniczą zaadaptowaną na centrum handlowe.

 

Łódź żydowska

Historię XIX-wiecznej Łodzi, czyli okresu rozkwitu miasta, oprócz Polaków, Niemców i Rosjan tworzyli również Żydzi. To właśnie wyznawcy judaizmu założyli wiele fabryk. Przykładowo Izrael Poznański był właścicielem kompleksu przemysłowego, na którego terenie znajduje się słynna Manufaktura. Ponadto w mieście można odwiedzić jeden z największych cmentarzy żydowskich w Europie.

 

Łódź kulturalna

Choć miasto ma bardzo przemysłowy charakter, to może też pochwalić się bogatą ofertą kulturalną. Z pomocą strony Łódzkiej Organizacji Turystycznej można przygotować program zwiedzania z elementami polskiej historii kinematografii i bajek dla dzieci. Oprócz odwiedzenia Alei Gwiazd warto wybrać się na spacer szlakiem łódzkich murali, które są prawdziwymi dziełami współczesnej sztuki ulicznej.