8 maja 2024

ArtaTTak

Blog Lifestyle

ARCHITEKTURA BIM

Pierwotnie BIM postrzegany był jako przelotny trend, który nie przyjmie się, jako stałe rozwiązanie dla architektury. Niektórzy eksperci wyrażali swoje obawy co do tego, czy podejście to jest na tyle funkcjonalne by mogło znaleźć stałe miejsce w praktyce. Spowodowane było to przede wszystkim tym, że BIM nie jest tak naprawdę niczym zupełnie nowym, a raczej podejściem, które zostało wymyślone już dawno temu, jednak dopiero potraktowanie go holistycznie i przeniesienie na grunt praktyczny wraz z dostosowaniem odpowiedniego oprogramowanie, które w pełni pozwoli na wykorzystanie jego potencjału – sprawiło, że eksperci dostrzegli jego rzeczywisty potencjał.

Dzisiaj Architektura i BIM https://www.archline-polska.pl/architektura-bim/ to pojęcia, które najczęściej wymienia się nierozłącznie. Zalety BIM przejawiają się przede wszystkim w tym, że od momentu pozyskiwania lokalizacji, aż do oddania realizacji do użytku, wszyscy ci, którzy zaangażowani są w prace nad projektem, pozostają ze sobą w bezustannej komunikacji, która pozwala wprowadzać zmiany w projekcie w czasie rzeczywistym, a także pozwala uniknąć przykrych i niezapowiedzianych konsekwencji finansowych, jakie mogą wiązać się z brakiem odzwierciedlenia wizji zamawiającego, z faktycznym kierunkiem rozwoju realizacji.

Modelowanie informacji o budynku czyli BIM jest powiązane z architekturą i wszystkimi dziedzinami jej pokrewnymi już od jakiegoś czasu. To oczywiste udoskonalenie, które na stałe wpisało się w zmianę metodyki pracy nad projektem wniosło na grunt projektowania budynków znaczne uproszczenia, w odniesieniu do całych procesów, a także zmieniło podejście inżynierów budownictwa i architektów do przeprowadzania realizacji. Projektowanie architektury w oparciu o modelowanie informacji o budynku, a także praca na jej zapisie w formie cyfrowym to obecnie standard, który na stałe zagościł na gruncie polskiej architektury.

Ciężko przewidzieć, czy za jakiś czas podejście to nie pozostanie wyparte przez jeszcze nowsze i bardziej funkcjonalne rozwiązania. Trudno jednak wyobrazić sobie wygodniejszy sposób pracy od tego, który polega na ciągłym dostępie do projektu przez jego wszystkich uczestników w jednym czasie, a także możliwość pracy nad realizacją ze strony całego grona specjalistów.