24 października 2021

ArtaTTak

Blog Lifestyle

Jak wybrać plecak rowerowy?

Plecak rowerowy, dla wielu miłośników jednośladów jest wyposażeniem obowiązkowym. Nie powinien być on utożsamiany ze zwykłym plecakiem turystycznym, gdyż odpowiednio dobrany zapewni nam spory komfort podczas jazdy na rowerze. Co więcej, odpowiedni plecak rowerowy, może nawet uchronić nas przed kontuzją. Jak go wybrać?

Jak dobrać plecak rowerowy?

W pierwszej kolejności, musisz zwrócić uwagę na to, jaki styl jazdy uprawiasz. Czy preferujesz całodniowe, długie wyprawy, czy jedynie krótkie przejażdżki? Jeździsz w warunkach miejskich czy może wolisz leśne ścieżki? Przed wyborem odpowiedniego plecaka rowerowego, musisz uwzględnić wiele czynników. W pierwszej kolejności, zwróć jednak uwagę na wielkość, by idealne była ona wpasowana w twój styl jazdy. Jeśli uwielbiasz długie trasy rowerowe, wybierz ten o pojemności 25 litrów. Zmieścisz tam wodę, jedzenie i podstawowe narzędzia w razie awarii. Jeśli używasz roweru np. na dojazdy do pracy, musisz wybrać ten, o odrobinę większej konstrukcji, byś mógł zapakować tam niewielkie drobiazgi czy nawet laptopa. Rozważ także zapięcie do roweru. Czy będzie ono mocowane do ramy, czy może jednak znajdziesz je we wnętrzu plecaka rowerowego. Jeśli preferujesz jazdę dynamiczną i przejażdżki traktujesz jako trening, z powodzeniem wystarczy ci mały plecak, do którego schowasz najpotrzebniejsze rzeczy jak np. telefon czy klucze.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając plecak rowerowy?

Istotne jest to, by plecak nie poruszał się zbyt mocno. Innymi słowy musi on być do nas przyklejony, tak by nawet podczas gwałtownych manewrów, nie sprawiał nam dyskomfortu. Zwróć uwagę także na materiał, z którego plecak jest wykonany. Jeśli się spocisz, dobrze by materiał plecaka zapewnił ci odpowiednią wentylację. Zwróć też uwagę, czy wybrany przez ciebie model plecaka rowerowego posiada bukłak na wodę. To rozwiązanie sprawi, że nie będziesz musiał bawić się z bidonami, kiedy najdzie cię nagła potrzeba zaczerpnięcia wody. Może to trochę przeważyć środek ciężkości, jednak przy dobrze dobranym plecaku rowerowym, nie odczujesz dużej różnicy.