26 kwietnia 2024

ArtaTTak

Blog Lifestyle

Jak powstaje czekolada?

Czekolada to słodki, bogaty i pyszny smakołyk, który większość ludzi zdążyła już pokochać. Proces produkcji czekolady jest fascynującym połączeniem sztuki, nauki i rozrywki.

Po zebraniu ziaren kakao, są one zazwyczaj umieszczane w dużych workach z burpą i transportowane do centralnego miejsca w celu przetworzenia. Ziarna są następnie pozostawiane na słońcu przez kilka dni, aby wyschły. Dzieje się tak, ponieważ ziarna kakao zawierają około 50% wilgoci, a ich wysuszenie znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju pleśni lub bakterii w czasie oczekiwania na przetworzenie.

Wysuszone ziarna są następnie czyszczone i sortowane według wielkości. Aby usunąć łuskę otaczającą ziarna wewnątrz, są one prażone nad otwartym ogniem, aż staną się czarne. Łuski usuwa się ręcznie, gdy tylko ostygną na tyle, by nie poparzyć pracowników.

Następnie odkryte ziarna są mielone na tak zwaną masę kakaową – czyli na proszek kakaowy z usuniętą większością tłuszczu. Na tym etapie procesu do miazgi kakaowej ponownie dodaje się wodę, aby była ona wystarczająco wilgotna, by można było z nią łatwo postępować w kolejnym etapie: konszowaniu.

Konszowanie to wymyślne słowo oznaczające powolne mielenie miazgi kakaowej w specjalnych urządzeniach. Później wylewa się naszą miazgę do form i mamy czekoladę! Więcej o kulinariach (i nie tylko) znajdziesz na stronie https://funokay.pl/ .