20 kwietnia 2024

ArtaTTak

Blog Lifestyle

Środki chwastobójcze – przeznaczenie, skuteczność i zastosowanie w praktyce

Chwasty to zmora każdego ogródka działkowego i większych upraw polnych. Chwasty utrudniają wzrost roślinom konsumpcyjnym, np. pomidorom, ogórkom, cebuli, burakom cukrowym i innym. Odbierają roślinom uprawnym wodę i cenne składniki mineralne. Chwasty też zasłaniają powierzchnię roślin, ograniczając dostęp promieni słonecznych. Eliminacja chwastów odbywa się w małych ogródkach działkowych przez pielenie.

Nie zawsze ten sposób usuwania chwastów jest skuteczny, szczególnie gdy uprawy są większe. Stąd skorzystanie ze środków chwastobójczych jest skutecznym sposobem pozbycia się szkodliwych roślin z pól uprawnych, ogrodów, ogródków działkowych oraz trawników.  Posługiwanie się środkami chemicznymi wymaga jednak zachowania wszelkich środków ostrożności. Należy uważać, by nieumyślnie nie poparzyć roślin, na których wzroście nam zależy. Środki chwastobójcze mają na celu eliminację chwastów i z takim zamiarem powinny być stosowane. W przeciwnym razie mogą doprowadzić do zniszczenia plantacji np. fasolki szparagowej, kapusty czy pomidorów.

Skuteczność środków chwastobójczych

Skuteczność preparatów uzależniona jest od sposobu ich właściwego doboru. Usunięcie wszystkich szkodliwych roślin z terenu wymaga użycia produktów typu roundup. Mają one bardzo silne działanie, np. herbicydy, dlatego muszą być ostrożnie aplikowane. Niszczą chwasty wraz systemem ukorzenienia. Dzięki temu mamy spokój z chwastami na dłuższy czas. Środki tego typu nie zalegają w glebie długo. Już po kilku tygodniach na oczyszczonym z chwastów terenie można rozpocząć wysiew roślin właściwych.

Jeżeli chcemy zastosować środki chwastobójcze https://www.gardenowo.pl/uprawa-i-ochrona-roslin/srodki-ochrony-roslin/chwastobojcze/ w miejscu wysianych już upraw, należy zastosować preparaty mniej inwazyjne, bezpieczniejsze, które nie uszkodzą będących w fazie wzrostu upraw.

Praktyczne zastosowanie środków chwastobójczych

Ze względu na sposób działania wyróżnia się preparaty kontaktowe, nieselektywne. Działają one wszędzie tam, gdzie zostaną rozpylone. Pokrycie nimi rośliny w całości oznacza jest obumarcie wraz z korzeniami. Środki nieselektywne mogą zniszczyć plantację roślin uprawnych, dlatego lepiej jest stosować je przed wysiewem. Drugi rodzaj środków chwastobójczych – preparaty układowe są wchłaniane przez liście i korzenie określonej roślin (chwastu), prowadząc do jej obumarcia.