9 sierpnia 2022

ArtaTTak

Blog Lifestyle

Kilka powodów, by zdecydować się na wentylację z rekuperacją

Chcąc zapewnić sobie i bliskim najlepsze warunki w domu, rozważa się różne możliwości. Obecnie coraz częściej słychać o wentylacji mechanicznej, która zastępuje grawitacyjną. Połączone jest to z odzyskiem ciepła. To rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę. Są dwie duże korzyści z montażu wentylacji z rekuperacją. Pierwsza z tych korzyści oznacza kilka innych.

Stała wymiana powietrza na świeże i czyste

Mechaniczna wentylacja ma przewagę nad tradycyjną, czyli grawitacyjną. Powietrze jest stale wymieniane na świeże. W tradycyjnej jest tak tylko, jak otwarte są okna. Muszą być spełnione i inne warunki. Powietrze, które wentylacja mechaniczna z rekuperacją dostarcza, jest oczyszczane. Jest stały napływ świeżego i czystego powietrza. To ważna korzyść dla kogoś, kto zdecyduje się na taką instalację. Są i inne korzyści, które z nią się wiążą. To zdrowe powietrze w domu, czyli i dobre samopoczucie domowników. Zyskuje się ładny zapach. Sprawny system wentylacyjny zapobiegnie powstawaniu pleśni.

Rekuperacja i związane z nią oszczędności

Rekuperacja to odzysk ciepła. Zanieczyszczone powietrze się usuwa, ale ciepło z niego jest odzyskiwane. Dzięki temu budynek mniej potrzebuje energii cieplnej. Są oszczędności dla domowego budżetu. Zamontowana wentylacja mechaniczna z rekuperacją pozwala nie otwierać okien zimą. Byłoby to konieczne, gdyby nie ta instalacja, bo trzeba wpuszczać świeże powietrze. Z wietrzeniem zimą wiążą się straty ciepła. Gdy nie ma tej konieczności, to i nie ma niepotrzebnych strat. To dodatkowa oszczędność energii, a więc i pieniędzy.

Wentylacja z rekuperacją to wybór dla kogoś, kto chce mieć zapewniony komfort klimatyczny. Przestrzeń, w której na co dzień się przebywa, jest przyjemniejsza i zdrowsza. Jeśli ważne są oszczędności, tym bardziej warto rozważyć jej montaż.