26 maja 2022

ArtaTTak

Blog Lifestyle

Jak powinniśmy stosować krzem?

W pierwszych etapach życia każdego człowieka krzem w organizmie zazwyczaj występuje w około około siedmiu gram. Do około dwudziestego piątego roku życia jego poziom nadal jest wysoki. Wraz z upływem czasu jego zawartość się wyraźnie obniża. Już w granicach wieku czterdziestu lat jego stężenie spada drastycznie, zaś po osiemdziesiątym roku życia zawartość krzemu wynosi jedynie jeden gram. Warto zaznaczyć także, że sam poziom krzemu w większym stopniu się zmniejsza u płci pięknej niż u mężczyzn.

Źródło podstawowe krzemu to pożywienie. Kobiety w ten sposób dostarczają około 24 mg krzemu, a mężczyźni około 28 mg. Często jednak pokarm po prostu nie jest w stanie zabezpieczyć w pełni zapotrzebowania na ten właśnie pierwiastek, ponieważ jego najcenniejsze źródła są bardzo słabo przyswajalne. Polskie normy żywienia nie podają żadnych wytycznych co do dawki odpowiedniej krzemu, którą się powinno dostarczać razem z jedzeniem.

Jaka dawka krzemu jest rekomendowana? Krzem suplementy są dostępne w każdej aptece. Zażywajmy dawką na poziomie 25 mg dziennie. Czasami poleca się przyjmowanie krzem suplementy w dawce nawet 50 mg na dobę. Najbezpieczniej jest to wszystko skonsultować ze swoim lekarzem. Suplementy stosujmy po posiłku w takiej ilości, która jest wprost zgodna ze wszelkimi zaleceniami producenta. Oczywiście nie polecamy przekraczania dawek rekomendowanych. Może to być szkodliwe dla naszego zdrowia. Wszystkie te wskazówki należy wziąć sobie prosto do serca.

You may have missed