19 kwietnia 2024

ArtaTTak

Blog Lifestyle

Fizjoterapia psów – co musisz o niej wiedzieć?

Źródło: https://wetgliwice.pl/

Fizjoterapia dla psów – co to właściwie jest i czym się zajmuje?

Fizjoterapia dla psów, jak już wspomnieliśmy, jest działem medycyny weterynaryjnej zajmującym się przede wszystkim usprawnianiem działania układu ruchu zwierzęcia. Ma na celu przede wszystkim zwiększenie jego komfortu poprzez wyeliminowanie bólu związanego z urazami czy schorzeniami. To jednak nie jedyne zadania, jakie stoją przed zoofizjoterapeutą. Aby zrozumieć, jak szeroki jest to dział, warto wymienić najważniejsze dziedziny, jakie wchodzą w jego skład. Pod pojęciem zoofizjoterapii kryje się bowiem nie tylko lecznicza gimnastyka, lecz również hydroterapia, fizykoterapia, a nawet masaże lecznicze. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Hydroterapia

Hydroterapia, zwana też wodolecznictwem, jest formą najczęściej wykorzystywaną u psów i koni. Dzięki pływalności, czyli zjawisku wypierania ciała zanurzonego w cieczy, które sprawia, że pozornie traci ono na ciężarze tyle, ile waży ciecz wyparta przez to ciało, terapia ta umożliwia leczenie chorób i urazów mięśni i stawów. Zwierzę zanurzone w wodzie może bowiem wykonywać te same czynności, co na lądzie, wzmacniając przez to elementy czynnego układu ruchu, jednocześnie ich nie obciążając. Dlatego też tak popularnym rozwiązaniem w terapii zwierząt stały się bieżnie wodne, dzięki którym zwierzęta po urazach lub cierpiące z powodu chorób zwyrodnieniowych mięśni i stawów mogą bezpiecznie odbudować utraconą masę mięśniową, wzmocnić poszczególne elementy czynnego układu ruchu i wrócić do pełnej lub niemal pełnej sprawności.

Fizykoterapia

Fizykoterapia to dział zoofizjoterapii wykorzystujący naturalnie występujące w przyrodzie czynniki fizykalne, a więc wodę, prąd elektryczny, czynniki termiczne, promieniowanie świetlne oraz ultradźwięki. Zabiegi magneto-, elektro-, termo- i laseroterapeutyczne, a także zabiegi wykorzystujące działanie ultradźwięków pozwalają na leczenie szerokiego spektrum schorzeń i zaburzeń. Umożliwiają m.in. szybsze gojenie ran i urazów w obrębie ścięgien czy więzadeł, usprawniają proces regeneracji złamanych kości czy uszkodzonych stawów, zmniejszają bolesność miejsc zmienionych chorobowo lub w wyniku urazu, a także bóle pooperacyjne czy nerwowe.