7 lipca 2022

ArtaTTak

Blog Lifestyle

Droga wyjścia z alkoholizmu

Terapia choroby alkoholowej najskuteczniej realizowana jest przez zespoły złożone z psychoterapeutów, lekarzy oraz asystentów socjalnych. Wdrożenie tej szeroko zakrojonej polityki terapeutycznej jest w Polsce praktycznie niemożliwe i konieczne okazuje się wybranie pewnych odmiennych narzędzi dla radzenia sobie z problemem, jakim jest alkoholizm. Zwalczenie alkoholizmu jest wyzwaniem dla wielu ludzi i konieczne okazuje się zrozumienie swoistych mechanizmów, które rządzą niejako podświadomością chorej osoby.

Najskuteczniej prezentuje się odwyk, który prowadzony profesjonalne ośrodki ma szansę zagwarantować chorym powrót do normalnego zdrowia. Dodatkowym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę pozostaje terapia grupowa oraz motywacja chorego do porzucenia nałogu. W tym celu tworzone są liczne grupy wsparcia, oferujące chorym rozmowę oraz psychoterapię grupową. Leczenie farmakologiczne odgrywa ważną, ale raczej dodatkową rolę w procesie leczniczym. Leczenie alkoholizmu zawsze poprzedza detoks alkoholowy Łódź, czyli odtruwanie i doprowadzanie do trzeźwości. Jest to etap konieczny i bezwzględnie wymagany przed rozpoczęciem dalszej terapii.

Detoks alkoholowy może być realizowany w kilku formach: ambulatoryjnej, stacjonarnej oraz w formie ośrodków odwykowych. Warto podkreślić, że detoks alkoholowy Łódź przeprowadzony bez dalszej terapii ma niestety małą skuteczność, gdyż osoba uzależniona po krótkim czasie najczęściej wraca do nałogu. Dlatego wybierając formę leczenia, warto zwrócić uwagę na to, czy dana placówka oferuje pełen program terapeutyczny. Warto wybrać ośrodek, który prowadzi leczenie indywidualne i grupowe, a także ma doświadczenie w leczeniu osób uzależnionych.

Odwyk alkoholowy jest procesem długotrwałym i wymaga cierpliwości. Warto jednak podjąć ten trud, gdyż można w ten sposób uzyskać trwały efekt i doprowadzić do całkowitego wyleczenia. Warto pamiętać, że leczenie to nie tylko kwestia farmakologii, ale przede wszystkim rozmowa i praca nad sobą.