7 lipca 2022

ArtaTTak

Blog Lifestyle

Dlaczego ogrzewanie na podczerwień jest dobre dla osób starszych?

Rodzice czy dziadkowie zrobili dla nas bardzo dużo – dbali o nas gdy byliśmy dziećmi i zapewniali nam (dosłownie i w przenośni) ciepło rodzinnego domu. Dziś role się odwróciły i to my możemy zrobić dla nich coś dobrego. Jeśli mieszkają sami, warto przy okazji remontu zaproponować im instalację ogrzewania na podczerwień.

Wygoda jest ważna

Ogrzewanie na podczerwień jest bardzo wygodne – to jego jedna z najważniejszych zalet. Sterowanie nim za pomocą umieszczonego na ścianie panelu i termostatu nie wymaga niemal żadnego wysiłku. Ludzie chorzy czy w podeszłym wieku na pewno docenią fakt, że nie będą musieli dorzucać węgla do pieca CO czy drewna do kominka. Oczywiście istnieją modele z podajnikami, ale paliwo trzeba kupić a często również dostarczyć do kotłowni. W przypadku ogrzewania na podczerwień wszystkie te problemy znikają – jest ono zasilane prądem, który mamy w gniazdku. Można ustawić odpowiednią temperaturę i nie martwić się niczym. Będzie ona odczuwalna w pomieszczeniu już kilka minut po włączeniu sprzętu. A spokój to jest to, co powinniśmy zapewnić naszym dziadkom czy rodzicom.

Zdrowa alternatywa

Panele na podczerwień https://inwarmica.com/ są dużo lepszym pod kątem zdrowotnym rozwiązaniem, niż konwencjonalna metoda ogrzewania. Zwykłe grzejniki sprawiają, że ciepłe powietrze (zgodnie z prawami fizyki) unosi się do góry. Zanim poczujemy ciepło, minie trochę czasu. Za to alergeny, kurz i roztocza z pewnością dostaną się do naszych dróg oddechowych. Ogrzewanie na podczerwień działa na innej zasadzie i jest bezpieczne dla osób, które cierpią na choroby układu oddechowego i różnego rodzaju alergie (szczególnie na pyłki, kurz i roztocza). Panele nie ogrzewają powietrza, ale przekazują energię do mebli, sprzętów, następnie jest ona odbijana i odczuwana przez nas (oczywiście jakaś część również dociera do nas bezpośrednio).

Prosta instalacja

Starsze osoby nie lubią drastycznych zmian i remontów. Ogrzewanie na podczerwień nie wymaga żadnych z tych rzeczy. Panel montuje się na ścianie, tworzy się podpięcie do instalacji elektrycznej i tyle. Nie trzeba burzyć ścian, przesuwać mebli (chyba że nie ma żadnego miejsca do powieszenia urządzenia grzewczego) – można panel zamontować nawet na suficie, jeśli jego budowa na to pozwala. To duży komfort, bo dzięki temu instalacja ogrzewania nie trwa długo. Można wykonać całość samemu, jednak lepiej i bezpieczniej jest skorzystać z pomocy firmy, która pomoże dobrać odpowiednie panele, termostaty i zajmie się montażem.

Zmiana ogrzewania w domu osób starszych może przynieść wiele korzyści – dać wygodę, ograniczyć czynniki negatywnie wpływające na zdrowie, ale również nie zmieniać przestrzeni, do której są przyzwyczajone. Ogrzewanie podczerwienią to bardzo korzystna alternatywa dla klasycznego CO na węgiel i drewno, a także dużo wydajniejsze źródło ciepła. Mało tego – są firmy, które specjalizują się w doradztwie i montażu tego typu rozwiązań, co odejmuje nam trosk i pracy. Warto samodzielnie zainteresować się tym tematem.