17 września 2021

ArtaTTak

Blog Lifestyle

Akumulatory

Akumulatory to urządzenia, które zamieniają energię chemiczną na energię elektryczną (i odwrotnie. Wykorzystują właściwości elektrochemiczne oraz ruch elektronów do generowania elektryczności. Elektrony przemieszczają się przez obwód zewnętrzny, a następnie są wychwytywane i wykorzystywane na różne sposoby, takie jak zasilanie urządzeń elektrycznych, oświetlenie, ogrzewanie lub uruchamianie silników w samochodach.

Baterie litowo-jonowe zostały po raz pierwszy wprowadzone w 1991 roku. Były i dalej są używane w urządzeniach mobilnych, takich jak laptopy i tablety. Baterie litowo-jonowe są obecnie standardem dla wielu współczesnych przenośnych urządzeń elektronicznych. W przeszłości akumulatory litowo-jonowe były dość drogie w użyciu ze względu na ich wysoki koszt i niedobór materiałów potrzebnych do produkcji. W dzisiejszych czasach tego typu akumulator jest tak tani, że często jest spotykany w elektronice. Jeszcze kilka lat temu nie wyobrażaliśmy sobie, że będziemy nią zasilać prawie wszystko.

Ewolucja akumulatora litowo-jonowego z metalu szlachetnego do stosunkowo taniego towaru pomogła zrewolucjonizować nasze społeczeństwo i przemysł, a także stworzyła nowe wynalazki, bez których nie wyobrażamy sobie dziś życia np. smartfony.

W dzisiejszych czasach niektóre samochody są wyposażone w silnik elektryczny, który można zasilać różnymi akumulatorami. Akumulatory kwasowo-ołowiowe w samochodach mogą przechowywać więcej energii elektrycznej, ale ogólnie mają nieco gorszą gęstość energii.

Akumulatory to nie tylko elektronika. W rozwiązaniach przemysłowych znaleźć można takie produkty jak akumulatory mechaniczne oraz hydrauliczne.

You may have missed